Posted by on Mar 6, 2017 in usługi |

Kalistenika to siłowy trening, który jest oparty na ćwiczeniach wykorzystujących ciężar własnego ciała. Jej największą zaletą jest fakt, że nie potrzebujemy tutaj żadnych dodatkowych narzędzi. W tego rodzaju treningach bardzo istotna jest jednakże technika sprawiania ćwiczeń – nie można urzeczywistniać ich niedbale.

Ten rodzaj fizycznego wysiłku stosowany był już przez starożytnych mieszkańców Rzymu i Grecji – źródła z tego okresu mówią, że kalistenika stosowana była także przez Spartan, którzy ćwiczyli do bitwy pod Termopilami. Co więcej, tego typu treningi odbywali nawet gladiatorzy trenujący na specjalnych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojska, wymyślił specjalne przyrządy do ćwiczeń – przykładowo drążek. Jednak kalistenika plan treningowy dla początkujących sprzyja wyśmienicie sylwetce.

Trening kalisteniczny pomaga ukształtować kompletne ciało a także mimo wszystko nie jest to takie skomplikowane. Wystarczy 6 ćwiczeń, by móc napawać się wyjątkowo ukształtowaną sylwetką – oczywiście, te ćwiczenia trzeba realizować systematycznie. Zalicza się do nich głównie pompki, podciągania na drążku oraz przysiady. Im lepszą osiągniemy sprawność, tym wyższy poziom ćwiczeń należy selekcjonować. Osoby rozpoczynające treningi nie powinny wykonywać zbyt skomplikowanych ruchów, by nie naciągnąć mięśni i nie zniechęcić się do dalszych treningów.

Kalistenika to unikatowy sport – żeby natomiast była ona rzeczywiście skuteczna, trzeba określić plan wykonywania ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń oraz określenie pułapu zaawansowania. Osoby początkujące zazwyczaj zaczynają od 2 treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń od razu – można je rozplanować w poszczególnych fragmentach dnia. Po paru tygodniach trudność ćwiczeń należy podwyższyć, nie wolno jednak przesadzać – za znaczący trud może skończyć się nawet bardzo ciężką kontuzją.

W istocie trening kalisteniczny wciąż nie jest tak znany, chociaż jego miłośnicy usiłują to zmienić. W Polsce powstała wyjątkowa wspólnota o nazwie Street Workout Poland, za sprawą której promowana jest nie tylko kalistenika, ale też street workout.